Fatura Kontrol Hizmeti

Elektrik Faturalarının Dilinden Anlarız

Sürekli değişen elektrik tarifelerini takip etmek, uygulanan indirimleri hesaplayarak sözleşmeye uygunluğunu kontrol etmek uzman olmayan gözleri yorabilir.

Elektrik faturaları elektrik piyasası mevzuatlarına ve imzaladığınız sözleşmeye göre düzenlenir. Özellikle çok sayıda aboneliğe sahip işletmeler elektrik faturalarını takip ederek mevzuata ve sözleşmelerine uygunluğunu kontrol etmekte zorluklar yaşayabiliyor. AFA Enerji Danışmanlık olarak faturalarınızın matematik hesabını ve mevzuata uygunluğunu kontrol ediyoruz.

Güven, Kontrole Mani Değildir!

Enerji tedarikçinize çok güveniyor olabilirsiniz ancak sehven hatalar oluşabileceğini unutmamak gerekir. Fatura denetim hizmetimiz ile size yardımcı olabiliriz.

Faturanız Neden Yüksek?

Fiyata mı Zam Geldi Yoksa Tüketiminiz mi Arttı?

Faturayı kontrol edebilmek için doğru soruları soruyor olmalısınız. Çoğu şirket elektrik faturalarının arttığını bilir ancak bunun neden kaynaklı olduğunu tespit etmekte desteğe ihtiyaç duyar.

Fatura Kontrol Hizmetimiz Kurumların Gizli Maliyetlerden Koruyor

Gerçekleşen elektrik tüketimleriniz bir önceki aya, aynı özellikteki bir başka aboneliğinize göre kıyaslamak doğru sonuçlar elde etmenin en güzel yollarındandır. Faturanızın kaç günlük okunduğu, hangi tarife dönemine denk geldiğini bilirseniz tüketimlerinizin mi arttığını yoksa yüksek fiyatlarla mı ödeme yaptığınızı anlayabilirsiniz. AFA Enerji Danışmanlık elektrik tarifeleri ve mevzuatı konusunda uzmandır ve bu konudaki kontrolleri sizin adınıza yaparak doğru tavsiyelere ile sizi yönlendiriyor.

Aldığınız İndirimlerin Takipçisiyiz!

İmzaladığınız enerji tedarik anlaşmasına göre oluşan indirimin faturanıza uygulandığından emin oluruz.

Enerjinizi lisans sahibi özel bir enerji tedarik şirketi ile indirimli olarak ikili anlaşma üzerinden tedarik etmek, şirketinizin kârlılığını artırmanın harika bir yoludur. Bununla birlikte, çoğu zaman elektrik faturalarında anlaşmaya vardığınız indirim oranı bulunmaz. AFA Enerji Danışmanlık olarak sözleşmenizde size taahhüt edilen indirimin faturanıza uygulandığından emin oluyoruz.

Harcama Yaparken Kazandırırız

Elektriği ucuz almak kadar aldığınız ürünün doğru fiyatlandırıldığından emin olmak elektrik maliyetlerinizi yönetmenin en doğru yoludur. Siz indirimli elektrik faturalarından tasarruf sağlarken biz değişken elektrik fiyatları takip ediyoruz.

Faturanızda YEKDEM Bedeli var mı?

Bazı elektrik tedarik anlaşmalarında aktif enerji ve dağıtım bedeli haricinde ek olarak YEKDEM bedeli yer alır. YEKDEM bedeli yansıyan bu faturalar oldukça karmaşık olabilir.

YEKDEM bedelinin hesaplandığı, YEKDEM birim maliyeti, EPİAŞ tarafından her ayın 15’inde açıklanır.

Aybaşında düzenlenen faturanıza tahmini YEKDEM Bedeli yansıtılır ve gerçek YEKDEM birim fiyatı belli olduktan sonra mahsuplaşma yoluna gidilir. Bu süreçler AFA Enerji uzmanları eşliğinde şirketler için çok daha anlaşılabilir hale geliyor.

AFA Enerji olarak, indirimli elektrik tedarikçinizin faturanıza yansıttığı YEKDEM bedelini kontrol ederek doğru şekilde tahakkuk ettiğinden emin oluyoruz.

Ön Ödemeli Tedarik Sözleşmelerine İstinaden Düzenlenen Proforma Faturalar

PTF fiyatları üzerinden düzenlenen ön ödemeli faturalar tahmini PTF ve YEKDEM bedeli ve yine tahmini tüketim üzerinden işletmelere tahakkuk ettirilir.

Bu tip tedarik sözleşmeleriyle ortaya çıkacak faturalarda tahmini birim fiyatlar ve tüketimlerden hesaplanan proforma faturalar ile gerçekleşen birim fiyatlar ve tüketimlerden hesaplanan nihai faturalaların eşleştirilmesi gerekmektedir. Piyasa işleyişini ve detaylarını bilmeden bu eşleştirmeyi yapmak oldukça zor olabiliyor ve tam da bu noktada işletmelerin destek ihtiyacı ortaya çıkıyor.

AFA Enerji Danışmanlık olarak PTF ve YEKDEM Fiyatlarını, tahmini ve gerçekleşen tüketimlerinizi her ay düzenli olarak kontrol ediyor ve faturalarınızın doğruluğundan emin oluyoruz.

Elektrik Faturası Sürprizlerle Dolu Olabilir!

Reaktif Bedelleri Tespit Eder, Önler ve İadesi İçin Çalışırız

Bazı yükümlülüklerin yerine getirilmemesi durumunda elektrik faturanıza reaktif bedeller yansıtılabilmektedir. Bu bedeller ile ilgili gerekli aksiyonlar alınmadığı takdirde önlenebilir olmasına rağmen faturanızın tutarını arttırabilir. Kimi kurumsal işletmeler çoğu zaman reaktif bedel ödediğinin farkına bile varmazlar.

GDDK’yı Hiç Duydunuz mu?

Bazı durumlarda indirimli elektrik hizmeti alan işletmelerin faturalarına GDDK yansıtılır. Geçmiş Dönük Düzeltme Kalemi’nin kısaltması olan GDDK, geçmiş 6 ay içindeki ilgili ayın tüketiminin eksik ya da fazla faturalandırılması nedeniyle faturaya yansıtılan bir kalemdir. GDDK bedelinde yer alan bedelin doğruluğunu kontrol etmek konu hakkında uzmanlığı olmayanlar için mümkün olmadığı için AFA Enerji Danışmanlık hizmetleri büyük fayda sağlar.

Organize Sanayi Bölgesi Elektrik Faturaları

Birçok OSB’nin düzenlediği elektrik faturaları uzmanlar için bile kontrol edilemeyecek kadar karmaşık olabilmektedir. Elektrik fatura bileşenlerini ve bu bileşenlerin birim fiyatlarını kontrol edecek bilgilere ulaşmak, bunları anlamlı verilere çevirmek AFA Enerji Danışmanlık olarak uzman olduğumuz konulardandır.

Gizemli OSB Elektrik Faturalarının İçinden Çıkamıyor musunuz?

AFA Enerji Danışmanlık olarak, OSB içindeki işletmelerinizin faturalarını her ay düzenli olarak kontrol ederek doğru düzenlendiğinden emin oluruz.

AVM İçindeki Aboneliklerinizin Faturalarınızın Doğruluğundan Emin misiniz?

Birçok zincir mağazanın alış veriş merkezleri içinde şubeleri bulunmaktadır. İşletmelerin AVM içinde bulunan elektrik aboneliklerine ait faturaların doğruluğunu kontrol etmekte desteğe ihtiyaç duyduklarını biliyoruz.

Faturayı kontrol etmek demek üzerinde yazan bilgilerin matematiğini ve mevzuata uygunluğunu kontrol etmek demektir. Kuruluşlar AVM yönetimi tarafından düzenlenen elektrik faturalarını karmaşıklığı sebebi ile çoğu zaman doğru bir şekilde kontrol edemezler.

Faturaların Dilini Biliyoruz

AFA Enerji Danışmanlık AVM içinde bulunan aboneliklerinizin faturaları belli bir standartta sokmak için gerekli başvuruları yaparak kontrol edilebilir seviyeye gelmesini sağlar. Böylelikle işletmeler süreçlerin doğru işlediğinden emin olur.

İlgili Makaleler

Menü