Ticari Anlaşmazlıklar

Enerji Maliyetlerine Yansıyan Ticari Anlaşmazlıklarda Uzman Desteği Sağlıyoruz!

AFA Enerji olarak Danışmanlık hizmetlerini sağlarken ön ödeme veya masraf istemeden çalışmaktayız. Danışmanlık hizmet sağladığımız işletmeler de İdari veya Hukuki takibimizden sonuç alana kadar herhangi bir maliyetle karşılaşmazsınız. AFA Enerji, elektrik sektöründe meydana gelen tartışmalı birçok konuda geniş deneyime sahiptir ve özellikle aşağıda belirttiğimiz konularda önemli tecrübeleri bulunmaktadır:

Elektrik Tedarik Sözleşmelerinin Süresi henüz dolmadan Elektrik Abonesi Aleyhine Revize Edilmesi

Lisans sahibi elektrik tedarik şirketleri, zaman zaman aldıkları hatalı ticari kararlar ve ön göremedikleri piyasa gelişmeleri sebebi ile imzaladığınız sözleşme koşullarını sizin aleyhinize değiştiriyor ve bu değişim iradeniz dışında, onayınız alınmadan yapılıyorsa bu konuların çözümü konusunda size uzman desteği sağlayabiliriz. Elektrik birim fiyatınızın değiştirilmesi sebebi ile uğradığınız kayıplar tarafımızdan hesaplandığı gibi bu durum dava konusu yapılmak istendiğinde de enerji hukuku konusunda uzman avukatlarımız ile sizlere destek olabiliriz. Tercihinize göre işletme avukatlarına dışarıdan uzman desteği de verebiliriz.

Örn: Elektrik abonesinin bilgi ve onayı olmadan sözleşme hükümlerine aykırı olarak fiyat revizesi yapılmış olan danışanımızın fazla ödediği 87.000 TL bedeli iade alınmıştır.

Hatalı Kaçak Elektrik Cezaları

Kaçak elektrik kullanımının cezalandırılması gerektiği konusunda en ufak bir şüphemiz yoktur. Ancak örneklerini gördüğümüz şekilde bazı durumlarda yanlış anlamalardan veya elektrik dağıtım şirketlerinin hatalı uygulamalarından kaynaklı olarak aboneler mağdur olabilmektedir.

Bu gibi durumlarda başvuru aşamasında konu uzmanlarımız tarafından incelenir ve işlemin hatalı olduğu sonucuna varılırsa, öncelikli olarak sorun idari takip ile çözülmeye çalışılır. İdari takip yoluyla çözüm elde edilemez ise dava yoluna gidilebilir. Her iki aşamada da AFA Enerji çözüm için uzman desteği sağlar.

Örn: Kaçak elektrik kullanıldığı iddiası ile 112.000 TL kaçak cezası yansıtılan abonenin işlemleri incelendiğinde hatalı işlem yapıldığı tespit edilmiştir. Yapılan idari başvurular sebebi ile ilgili bedel iptal edilerek danışanımıza ücret iadesi yapılması sağlanmıştır.

Elektrik Faturalarındaki Ek Tüketim Yüklemeleri

Sayaç arızası, yanlış çarpan gibi gerekçelerle geçmişte eksik elektrik faturası ödediğiniz ileri sürülerek yeni dönem faturanıza ek tüketim yüklemeleri yapılabilir. Bu gibi durumların gerekçeleri incelenmeli ve eksik tüketimin yapıldığı dönem aralıklarındaki fiyat hesaplamaları uzman gözüyle kontrol edilmelidir.

Örn: Elektrik sayacı çalışmayan bir danışanımıza geçen sene aynı dönemde yaptığı tüketimler baz alınarak ek tüketim hesabı yapılmış ve bunun sonucunda yaklaşık 270.000 TL fatura tahakkuk etmiştir. Geçen sene aynı dönemdeki çalışma kapasitesi ile sayacın çalışmadığı dönemdeki çalışma kapasitesinin aynı olmadığını iddia eden danışanımız durumu bize yansıtmış ve faturası yaklaşık 76.000 TL’ye kadar düşürülmüştür.

Elektrik Faturalarına Mevzuat Dışı ve Hatalı Yansıtılan Bedeller

Bazı lisans sahibi elektrik şirketlerinin elektrik faturanıza yansıttığı haksız ve hukuksuz bedeller olabilir. Geçmişte yansıtılan Sıfır Bakiye Düzeltme Kalemi, PSH Bedelleri, Endeks esaslı tahakkuk eden sayaç okuma bedelleri, alınmaması gerekirken yansıtılan trafo kayıpları, hatalı reaktif bedeller, Yekdem Bedelleri şirketimiz tarafından takip edilen ve uzmanı olduğumuz konulardır. Şirketimiz her zaman sürecin idari yollardan çözülmesini tercih ederken bu başlık altındaki konuların çoğunda dava yolu da takip edilebilmektedir. Oldukça uzmanlık gerektiren konular olması sebebi ile enerji hukukunda uzman avukatlarımız üzerinden işlemlerin yürütülmesi avantaj sağlamaktadır.

Örn: Bir Sulama Birliği faturasına yansıtılan hatalı bedelin iadesi sonucunda 420.000 TL ücret iadesi yapılması sağlanmıştır. Bu tutar sulama birliğinin hesabına geçene kadar danışanımız hiçbir ücret ödememiştir.

AFA İle Tanışın! Bir Bilene Danışın!

Biz Sizi Arayalım
X

Sizinle İletişime Geçelim

Hemen Ara WhatsApp Mesaj Hattı

Bize Ulaşın

Sizin için ne yapabiliriz? Arayın konuşalım! Sonuca birlikte ulaşalım!*Kabul Edilen Dosya Türleri .pdf, .jpg, .jpeg, .png, .zip, .rar