Fatura Kontrol Hizmeti

İzin Verin Size Yardımcı Olalım!

Elektrik faturaları birden fazla hizmet bedelin toplamından, vergi ve fonlardan meydana gelir. Lisans sahibi elektrik şirketi faturalarında genellikle bunlar; Aktif Enerji Bedeli, Dağıtım Hizmeti, Güç Bedeli, Reaktif Bedeli, Ek Tüketim Bedelinden meydana gelir. Fon olarak; Enerji Fonu, TRT Payı ve Elektrik Tüketim Vergisi de ayrıca tahsil edilir. Eğer özel bir enerji şirketinden elektrik almıyorsanız faturanız çok daha karmaşık halde size ulaşır. Elektrik faturaları üzerindeki bu bedellerin bazıları endeks esaslı tahakkuk olarak yansıtabildiği gibi bazıları da sabit bedel şeklinde olabilir. Bu bedeller ve matrahındaki olası hatalar ve hatalı indirim oranlarının yansıtılması gibi durumlar sektörde sıklıkla yaşanan sorunlardır.

 

Size Yardımcı Olabiliriz!

AFA Enerji faturalarınızı düzenli olarak inceler, süreçleri takip ederek meydana gelen hataları tespit ederek düzeltilmesini sağlar. Böylelikle sizde kendi işinize odaklanabilirsiniz. Enerji sektörünün ve regülâsyonların karmaşıklığı, artan rekabet ortamı ve yeni tedarik modellerinin hızla hayatımıza girmesi, enerji alanındaki danışmanlık ve güvence hizmetlerine olan talebi artırmaktadır. Ana hedefimiz, sektörel tecrübemizi yetkinliklerimiz ve çözümlerimiz ile birleştirerek müşterilerimize katacağımız değer doğrultusunda onların stratejik iş ortağı haline gelmektir.

Fatura Takip ve Kontrolü

Faturanızı düşürmek kadar, takip etmek de önemli!

İndirimli elektrik hizmeti sadece sözleşme yenileme döneminde yaptığınız anlaşma ile bitmez. Fatura üzerindeki birim fiyatların, oranların, KDV’nin doğru hesaplanması gerekir. Bu hesaplamalardaki tahakkuk yönteminin de yönetmeliklere uygun yapılması gerekmektedir.

Neden fatura takibi yapılmalıdır?

Her enerji firmasının farklı bir fatura formatı vardır. Elektrik faturalarında ücreti alınan her bir hizmetin birim fiyatı ve bunun karşılığında da bedeli yazmalıdır. Buradaki bedellerde EPDK’nin belirlediği maliyet kalemleri olabilir. Ayrıca özel bir anlaşma yapılmadığı takdirde son tarife üzerinden faturalandırılma yapılmalıdır.

Ancak bu kurallara uymayan firmalar olduğunu biliyoruz. Birçok enerji faturasında aldığınız indirim oranı gösterilmez. Dolayısıyla sözleşme yapılırken verilen indirim oranı ile faturada uygulanan indirim oranları çoğu zaman tutmaz. Bu konuda birçok şirket mağdur olmakta ve bu mağduriyetlerini de fark etmemektedirler. Sözleşmenizde buna izin veren maddeler olmasına karşın tedarikçinizin bunu yapmaya hakkı olduğu anlamına gelmez. Ancak yine de bu konular özel olarak incelenmeli ve değerlendirilmelidir.

Bir elektrik dağıtım şirketinin veya diğer özel enerji tedarikçi şirketlerinin faturalandırma hataları da başka bir önemli konudur.

Faturalandırma hataları nelerdir?

  • Yanlış sayaç verileri,
  • Doğru okunmayan veya girilmeyen sayaç verileri,
  • Yanlış tarife üzerinden faturalandırma,
  • Fazla uzun ya da fazla kısa faturalandırma aralıkları nedeniyle gerçek dışı faturalar.

Ayrıca her bir faturanız üzerinde yazan tüketimlerin gerçekte tükettiğiniz ve sizin tarafınızdan ölçümlenen tüketimleriniz ile eşleştirilmelidir.

AFA Enerji olarak, aylık fatura takibi ve tüketim eşleştirmeleri ile fazladan ücret ödemenizi engelliyor, kayıplarınızı kazanca dönüştürmenizi sağlıyoruz.

AFA İle Tanışın! Bir Bilene Danışın!

Hemen Ara
Biz Sizi Arayalım
X

Sizinle İletişime Geçelim

Bize Ulaşın

Sizin için ne yapabiliriz? Arayın konuşalım! Sonuca birlikte ulaşalım!